Rozhovor s Rudolfom Biermannom, producentom filmu MASARYK

rudolf biermann 2Kto si koho našiel, vy scenár Masaryka, alebo naopak scenár vás?

Režisér prišiel za mnou s prvou verziou scenára. Veľmi sa mi páčil a rozhodol som sa vybrať po stopách tejto témy s Júliusom spoločne.

V čom ste ako producent videli jeho silu, teda okrem ústredného hrdinu?
Sila projektu bola, samozrejme, v osobe Jana Masaryka a faktu, že o ňom nikdy hraný film nevznikol. Zároveň som ale videl potenciál aj v scenári, viacjazyčnom štýle a v osobe režiséra, ktorý má k téme progresívny prístup.

Vraj ,,ruku k dielu" priložil aj americký dramaturg. V čom bol jeho prínos?
Prínos celého tzv. scripteastu bol v tom, že si scenáristi mnoho vecí ujasnili pri diskusiách s pánom Abramsom. Mnohé linky sa odstránili a iné zas zvýraznili. Scenár prešiel veľkými zmenami, ale dovolím si tvrdiť, že všetky boli k lepšiemu.

Netajíte, že sa snažíte byť prítomný počas celého procesu nakrúcania. Čo kontrolujete?
Zapájam sa do všetkého. Ide mi hlavne o kvalitu tvorby a s ňou súvisí aj spôsob utrácania peňazí. Jedno s druhým ide ruka v ruke.

Julius Ševčík ešte nie je hviezdy režisér ako iní, s ktorými spolupracujete. Čím si získal vašu dôveru?
Julius má svojský prístup k celej výrobe. Je niečím ojedinelý a iný, než je u nás zvykom, čo pre mňa predstavovalo výzvu.

Premiérovali ste film na Berlinale. Treba za tým hľadať šikovnosť producenta?
Určite záleží aj na šikovnosti producenta, ale pokiaľ by film nebol dobrý, ani s najlepším producentom by sa na festival takýchto rozmerov nedostal.

Aký je záujem medzinárodných festivalov a zahraničných distribútorov?
Veľký. V tejto chvíli je však film predaný medzinárodnému sales agentovi Beta Cinema, ktorý prebral ďalšiu komunikáciu.

Za premiérový víkend v českých kinách si ,,zapísal" Masaryk viac ako 76 tisíc divákov, v slovenských viac ako 17 400 divákov.
Určite to nie je zlé číslo. Verím však, že sa ešte posunie výrazne vyššie.

Čo si myslíte o ,,hysterickej reakcii", ktorú za riekou Moravou vyvolal fakt, že Masaryk ,,zobral" rekordných dvanásť Českých levov?
Každý akademik hlasoval sám za seba. A to, že sa film väčšine páčil, ma veľmi potešilo a to nepriek všetkým hysterickým reakciám.Pripravila: Jena Opoldusová