V pandemickém roce 2020 sehrály hlavní roli dokumentární filmy, virtuální realita posílila

V pandemickém roce 2020 sehrály hlavní roli dokumentární filmy, virtuální realita posílila

Filmy, které sotva stihly distribuci

rhMezi dvaceti filmy distribuovanými na Slovensku roku 2020 figuruje desítka čistě slovenských nebo slovenských majorit. Thriller Sviňa (SK-CZ 2020) v režii Mariany Čengel Solčanské a Rudolfa Biermanna se stal s 389 358 diváky plus 8 000 online návštěvníky a premiérou 6.2.2020 druhým divácky nejúspěšnějším slovenským filmem v éře samostatnosti Slovenska po Jakubiskově filmu Bathory. Dalším top slovenským filmem byla Príliš osobná známosť režisérky Marty Ferencové, produkčně primárně český film s návštěvností 175 640 diváků po premiéře 16.1.2020. Filmová distribuce fungovala jen do 10.3., kdy byla kina zavřena. První fáze zavření kin trvala od 10.3. do 19.5., druhá od 15.10. do 15.11. a třetí od 19.12. do 17.5, kdy byla kina na Slovensku otevřena. Od konce května nebo začátku června fungují kamenná kina i multiplexy ve většině evropských zemí. 

Čítať ďalej: V pandemickém roce 2020 sehrály hlavní roli dokumentární filmy, virtuální realita posílila

Téměř bez romantických komedií, a přesto s miliónem diváků – slovenský film v roce 2019 (reflexe 2.půle roku 2019)

RH Téměř bez romantických komedií, a přesto s miliónem diváků – slovenský film v roce 2019 (reflexe 2.půle roku 2019)

Překvapení z východního Slovenska
Seděl jsem v červnu 2019 v kině Art Film Festu Košice a musím říct, že jsem neočekával tak nadšenou reakci. I když rok 2019 byl pro slovenskou kinematografii opět úrodný a vznikla celá řada pozoruhodných filmů, fenomén Loli paradička bych rád postavil na první místo. Slovenský film syna a otce Richarda a Víti Staviarských, koprodukovaný RTVS s původním názvem Veronka, byl v kinech uveden 18.7. 2019.

Čítať ďalej: Téměř bez romantických komedií, a přesto s miliónem diváků – slovenský film v roce 2019 (reflexe...

INDE

ALEF FILM & MEDIA

INDE (r. Juraj Nvota a Marian Urban)
2018

Život a doba neopakovateľného tvorcu a pútnika Alexandra Mlynarčíka v akcii - v jeho výnimočných prejavoch, aktivitách, v eskamotážach, ale aj protichodnostich a kontraverznostiach doby, v ktorej žil a najmä žije. Príbeh takmer jedného storočia, v ktorom sa formovala moderná identita, kultúra, základné hodnoty Slovenska - ako súčasti Československa, aj ako samostatného štátu a najmä ako súčasti širšieho, minimálne európskeho spoločenstva, ku ktorému náš protagonista neoddeliteľne patrí svojím dielom, aj životom. AM bol aj v najzložitejších obdobiach svojho života organickou súčasťou tohto príbehu – svojou tvorbou, priateľmi, názormi, postojmi i prejavmi. A najmä - často aj spolutvorcom, tvorcom, či iniciátorom a realizátorom.

Trailer

Tlačová správa : OP-Ed „Výzva na investovanie do budúcnosti všetkých našich tvorivých povolaní“

Prečítajte si Tlačovú správu Slovenskej asociácie producentov v audiovízii (SAPA) spolu s prílohou, týkajúcu sa iniciatívy CEPI (European Coordination of Independent Producers) k „Výzve na investovanie do budúcnosti všetkých tvorivých povolaní."

Čítať ďalej: Tlačová správa : OP-Ed „Výzva na investovanie do budúcnosti všetkých našich tvorivých povolaní“

Výzva na investovanie do budúcnosti všetkých našich tvorivých povolaní

Výzva na investovanie do budúcnosti všetkých našich tvorivých povolaní

Európska kultúra je uprostred krízy. To, ako budú rozhodujúci činitelia dnes reagovať, nastaví prostredie pre ďalšie desaťročie kultúrneho a tvorivého života v našej únii.

Od začiatku pandémie COVID-19 zostávajú divadlá, kiná, hudba, múzeá a iné miesta kultúrneho prejavu a aktivít uzavreté. Mnohé z týchto miest sa jednoducho znova neotvoria.

Čítať ďalej: Výzva na investovanie do budúcnosti všetkých našich tvorivých povolaní